Hopaj
Emerytury  RSS
RPD apeluje o zmianę przepisów o świadczeniach dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

#zrodlo
O zmianę przepisów o świadczeniach dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami zaapelował w poniedziałek rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Czy powszechne towarzystwa emerytalne są gotowe do przeprowadzenia zmian w OFE? [WYWIAD]

#zrodlo
- Celem zmian jest ostateczne przekazanie zgromadzonych środków w prywatne ręce, co powinno wzmocnić rynek kapitałowy - mówi Szymon Ożóg, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

Tagi: PIT
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Chłoń-Domińczak: Nie powinniśmy systemem emerytalnym łatać dziur związanych z kryzysem

System emerytalny musi być stabilny długookresowo. Wszyscy powinniśmy się zgodzić, że jest to taki element, który nie powinien podlegać bieżącym presjom - mówi w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH.

Tagi: Kryzys
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Sąd nad ustawą dezubekizacyjną

#zrodlo
Zanim prezes Trybunału Konstytucyjnego zarządziła przerwę w rozprawie do września, przedstawiciele Sejmu i prokuratury musieli odpowiedzieć na długą listę trudnych pytań.

Tagi: Ustawy, Rząd, Sejm
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Bez podwyżek w budżetówce, bez skoku w płacy minimalnej, ale z trzynastą i czternastą emeryturą – taki ma być budżet w 2021 roku

#zrodlo
Bez podwyżek w budżetówce, za to z trzynastą i czternastą emeryturą – taki ma być budżet w 2021 r.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Trzaskowski: Głosowałem przeciw obniżeniu wieku emerytalnego, ale mam odwagę zmienić zdanie

Zawetuje każdą ustawę, która będzie chciała podwyższyć wiek emerytalny; cztery lata temu głosowałem przeciw jego obniżeniu, ale mam odwagę zmienić zdanie - powiedział w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W Senacie ustawa w sprawie bonu turystycznego i kwestia emerytur osób z rocznika 1953

Uchwaloną z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, przepisami dot. ponownego przeliczenia wysokości emerytur osób z rocznika 1953 i wyborem członka komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii zajmie się Senat na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

TSUE: Odmienne opodatkowanie zagranicznych emerytur to nie dyskryminacja

Odmienne opodatkowanie emerytur, w zależności od obywatelstwa świadczeniobiorcy, nie narusza unijnej swobody przemieszczania się. Nie oznacza też dyskryminacji ze względu na przynależność państwową – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

TK zajmie się sprawami uchwały trzech izb SN i sporu kompetencyjnego

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy w przyszłym tygodniu wnioski ws. uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego i tzw. sporu kompetencyjnego - dowiedziała się PAP w Trybunale Konstytucyjnym. Rozprawy w tych sprawach odbędą się zgodnie z terminarzem.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Zmarł 97-letni Manolis Glezos, symbol greckiego ruchu oporu

W Atenach zmarł w poniedziałek 97-letni Manolis Glezos, legenda greckiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej, najbardziej znany z brawurowej akcji ściągnięcia w 1941 roku hitlerowskiej flagi ze swastyką z Akropolu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Premier: 50 mld zł z refinansowania budżetu wystarczy na 6-7 tygodni

50 mld zł, które otrzymaliśmy w wyniku refinansowania budżetu, wystarczy na 6-7 tygodni - powiedział w poniedziałek w Senacie premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, "takie są potrzeby wypłaty emerytur, chorobowego, wynagrodzeń dla nauczycieli, dla służby zdrowia".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

TK przełożył rozprawę w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej na 21 kwietnia

Na 21 kwietnia Trybunał Konstytucyjny przełożył termin rozpatrzenia w pełnym składzie pytania warszawskiego sądu okręgowego dotyczącego tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Pierwotnie rozprawa miała się odbyć 17 marca.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Rekompensata odprawy emerytalnej bez składek

O tym, że rekompensata odprawy dla emeryta nie jest oskładkowana, decyduje charakter tego świadczenia, a nie jego nazwa. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Reforma emerytalna:IKE plus bez stałego zasilania

Ustawodawca nie przewidział, żeby na konta utworzone w ramach likwidacji OFE obowiązkowo wpływała część składek. A szkoda, bo dywersyfikacja źródeł oszczędzania na starość jest potrzebna.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

UE: KE przedstawia strategię w sprawie równouprawnienia płci i walki z przemocą

Komisja Europejska zaprezentowała w czwartek swoją strategię na rzecz równości mężczyzn i kobiet w Europie, w ramach której chce dążyć do wyrównywania ich szans na rynku pracy oraz walczyć z przemocą.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Dymisja premiera Ołeksija Honczaruka. Ukraiński parlament zaaprobował kandydaturę Denysa Szmyhala

Parlament Ukrainy przyjął w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu dymisję premiera Ołeksija Honczaruka, co oznacza dymisję całego gabinetu. W późniejszym głosowaniu na stanowisko szefa rządu zaaprobowano kandydaturę Denysa Szmyhala, wysuniętą przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Biedroń: moją pierwszą inicjatywą prezydencką będzie pakiet dla seniorów

Moją pierwszą inicjatywą jako prezydenta RP będzie pakiet rozwiązań przywracający godne życie seniorom – oświadczył w środę w Będzinie (Śląskie) kandydat Lewicy na główny urząd w państwie, europoseł Robert Biedroń.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Biedroń: chcemy, aby emerytury stażowe były wypłacane kobietom po 55. roku życia i mężczyznom po 60. roku życia

Chcemy, aby emerytury stażowe były wypłacane kobietom po 55. roku życia i mężczyznom po 60. roku życia - powiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Dodał, że świadczenie powinno być powiązane z emeryturą minimalną w wysokości 1600 zł netto.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W. Brytania: Rząd przedstawił strategię walki z koronawirusem

Brytyjski rząd przedstawił we wtorek plan walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w którym wśród możliwych działań są wymienione: zamykanie szkół, praca z domu i odwoływanie dużych zgromadzeń, aby opóźnić szczyt epidemii.

Tagi: Rząd
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kidawa-Błońska o podniesieniu wieku emerytalnego: powinniśmy byli lepiej to tłumaczyć

Należało lepiej wytłumaczyć ludziom cel podwyższenia wieku emerytalnego i dać im wybór, czy chcą dłużej pracować – powiedziała kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska, zaznaczając, że sama decyzja rządu PO-PSL była właściwa.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Minimalna emerytura i emerytura stażowa. Jest nowy projekt Biedronia i OPZZ

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń i OPZZ przedstawią we wtorek projekt ustawy o minimalnej emeryturze i emeryturze stażowej - poinformował PAP szef sztabu kandydata Lewicy Tomasz Trela.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Japonia: Najstarszy mężczyzna świata zmarł w wieku 112 lat

112-letni Chitetsu Watanabe z prefektury Niigata w Japonii zmarł niecałe dwa tygodnie po otrzymaniu dyplomu najstarszego żyjącego mężczyzny świata od organizacji Guinness World Records – podały we wtorek japońskie media.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Dlaczego nie może być niższego podatku tylko dla emerytów?

Czy zwolnienie może dotyczyć konkretnego podatnika? Komu przysługuje prawo inicjowania uchwały? Kiedy trzeba uwzględniać przepisy o pomocy de minimis?

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Karczewski: zapewniam wszystkich emerytów i rencistów, że 13-sta emerytura będzie wypłacana

"Trzynasta" emerytura będzie wypłacana, poprawki wprowadzone w Senacie głosami przedstawicieli większości senackiej zostaną w Sejmie odrzucone - zapewnił w piątek wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Prezydent: dopóki jestem prezydentem, na pewno nie zgodzę się na podwyższenie wieku emerytalnego

Dopóki to ja jestem prezydentem, na pewno nie zgodzę się na podwyższenie wieku emerytalnego - zadeklarował w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Likwidacja OFE: Co trzeba wiedzieć przenosząc środki z OFE do IKE lub ZUS?

W związku z reformą emerytalną, w 2020 roku środki, które zgromadziliśmy w OFE zostaną automatycznie przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Wypełniając specjalną deklaracje, pieniądze możemy jednak przenieść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Tagi: ZUS
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Waloryzacja 2020: Większy limit przy 500+ dla niepełnosprawnych

Próg otrzymywanych świadczeń uprawniających do dodatku zostanie zwiększony do 1700 zł. Dla osób już go otrzymujących nie będzie konieczne składanie odrębnego wniosku.

Tagi: Dodatki
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Buda: Projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE z korzyścią dla członków OFE

Projektowana zmiana dotycząca przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) odbędzie się z korzyścią dla obecnych członków OFE - zapewniał w czwartek w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Tagi: Sejm
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Włochy: Saperzy ostrzegają przed petardą nazwaną jak system emerytalny

Petarda nazwana "Kwota 100", czyli tak, jak nowy system przechodzenia na wcześniejszą emeryturę we Włoszech, jest postrachem przed tegorocznymi zabawami sylwestrowymi. Przestrzegają przed nią saperzy mówiąc, że ma niszczącą siłę i jest nielegalna.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nie bądźmy pewexami. Nie porównujmy PPK z OFE [TWEET TYGODNIA]

Czy ktoś obawia się, że rząd zabierze mu pieniądze z konta albo każe oddawać co trzecią złotówkę na Centralny Port Komunikacyjny? Raczej nie, skoro oszczędności leżą spokojnie na rachunkach i lokatach, bankomaty działają bez zarzutu, a przed oddziałami bankowymi nie ustawiają się kolejki.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

reklama
Hopaj

f4up
Polecamy
ZUS| Emerytury – słowo wstępne

#zrodlo

Większą część mojej praktyki zawodowej, to zmagania się w sprawach większych i mniejszych z ZUSem, część tych spraw dotyczy również kwestii emerytur. Dziś podzielę się z Tobą istotnymi tematami, będącymi wstępem do tej ciężkiej dziedziny prawa.

Zmiany w zakresie przejścia na emeryturę, obowiązujące od 01 stycznia 2013 r., są skomplikowane i często po ich przeczytaniu trudno ocenić jak kształtuje się sytuacja danej osoby. Z tych przyczyn postanowiłam omówić najważniejsze zasady dotycząc nabycia uprawnień emerytalnych.

Tagi: Emerytury, ZUS
Źródło: e-prawopracy.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami